Hygiena

Kožné plesňové ochorenia patria k veľmi častým infekciám. Príčinou je bežná prítomnosť pôvodcov mykotických ochorení na povrchu tela, ale takisto životný štýl. Za určitých podmienok sa pôvodcovia plesňových ochorení na pokožke premnožia a následne môžu spôsobovať infekcie kože alebo nechtov. Mykotické kožné ochorenia sú pomerne nákazlivé – k prenosu môže dôjsť priamym kontaktom s pokožkou postihnutej osoby alebo dotykom s kontaminovanou plochou, oblečením, uterákom a pod.

Dodržiavaním vhodných hygienických návykov môžeme riziko nákazy plesňovým ochorením zmierniť, prípadne obmedziť jeho šírenie na ďalšie miesta tela a samozrejme aj na osoby v okolí.

Najdôležitejším opatrením je udržiavať pokožku čistú a suchú, samozrejmosťou je dostatočný prístup vzduchu. K prevencii infekcie prispieva aj pravidelné pranie odevov, uterákov a starostlivosť o obuv.

Vaše nohy

Aby ste pomohli zabrániť vzniku opakovaných plesňových infekcií, napríklad atletickej nohy a plesňovej infekcie nechtov na prstoch nôh alebo zastaviť ich šírenie, dodržiavajte opatrenia uvedené nižšie.

Topánky a ponožky

• Vyvarujte sa chodenia naboso vo verejných šatniach, sprchách a plavárňach – noste žabky alebo sandále.
  • Doma sa vyzúvajte, aby vaše nohy mohli „dýchať“.
  • Všade, kde to je možné, noste sandále.
  • Noste dobre padnúcu a pohodlnú obuv – vysoké podpätky môžu napríklad spôsobiť poškodenie prirodzeného spojenia nechta s tkanivom pod ním, takže plesne môžu vniknúť do priestoru pod nechtom.
  • Každý deň noste čisté ponožky a v teplom období a takisto po športových aktivitách ich pravidelne vymieňajte.
  • Namiesto ponožiek z umelých materiálov používajte bavlnené, hodvábne alebo vlnené ponožky.

Noha a starostlivosť o nechty

• Nepoužívajte rovnaké pomôcky na starostlivosť o zdravé a infikované nechty – zaobstarajte si dve súpravy, aby ste zabránili kontaminácii zatiaľ zdravých nechtov.
  • Starajte sa o nechty na prstoch na nohách – pravidelne si ich strihajte a udržiavajte ich čisté. Nechty je potrebné strihať alebo opilovať rovno po celej dĺžke (nie zaoblene alebo do tvaru písmena V).
  • Do salóna si prineste vlastnú súpravu na starostlivosť o nechty vrátane nožničiek, klieštikov, pilníčkov a pomôcok na holenie a vyhladzovanie.
  • Uistite sa, že pomôcky používané na starostlivosť o nechty vo vašom kozmetickom salóne sú pred ich použitím na ďalšom klientovi riadne očistené a sterilizované.

Zabránenie ďalšiemu šíreniu plesňovej infekcie

Plesňové kožné ochorenia sa ľahko prenášajú, jednoduché hygienické návyky však môžu do značnej miery zabrániť ich rozšíreniu na ďalšie časti tela a na ostatné osoby. Ak už mykotickou infekciou trpíte, odporúčame vám o tom informovať aj svojich najbližších – budú sa tak môcť lepšie chrániť pred jej prenosom. Nižšie uvádzame niektoré ďalšie opatrenia, ktoré môžete prijať:

• Po každom kontakte s infikovaným miestom alebo po aplikácii lieku si dôkladne umyte a osušte ruky.
  • Zaistite, aby nikto iný nepoužíval váš odev, obuv, uteráky či posteľnú bielizeň.
  • Nezabudnite používať iné uteráky na infikované miesta a iné na zvyšok tela.

Hygiena, ak už plesňovou infekciou trpíte

Ak máte plesňovú infekciu, postihnuté miesta sú často bolestivé a citlivé. Snažte sa udržiavať pokožku suchú a dobre vetranú. Dodržiavajte bežnú hygienu, ale s umývaním to príliš nepreháňajte – prispievalo by to k ďalšiemu dráždeniu postihnutej pokožky. Po umytí sa snažte pokožku vysušiť preklepaním – utieranie môže spôsobiť poškodenie pokožky a rozšírenie infekcie. Môžete vyskúšať antibakteriálne mydlá, pretože niekedy môžu potlačiť niektoré nežiaduce príznaky, napríklad zápach. Odporúčame vám používať odevy, ktoré sa vám neodierajú o pokožku, pretože to môže spôsobiť podráždenie citlivých miest. Používajte vzdušné materiály, najlepšie bavlnu.

Antimykotické lieky?

Ponúkame širokú škálu liekov, ktoré vám pomôžu pri liečbe plesňovej infekcie. Ak sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých typoch kožných plesňových ochorení, kliknite sem.