Hygiena

Kožné plesňové ochorenia patria k veľmi častým infekciám. Príčinou je bežná prítomnosť pôvodcov mykotických ochorení na povrchu tela, ale takisto životný štýl. Za určitých podmienok sa pôvodcovia plesňových ochorení na pokožke premnožia a následne môžu spôsobovať infekcie kože alebo nechtov. Mykotické kožné ochorenia sú pomerne nákazlivé – k prenosu môže dôjsť priamym kontaktom s pokožkou postihnutej osoby alebo dotykom s kontaminovanou plochou, oblečením, uterákom a pod.

Dodržiavaním vhodných hygienických návykov môžeme riziko nákazy plesňovým ochorením zmierniť, prípadne obmedziť jeho šírenie na ďalšie miesta tela a samozrejme aj na osoby v okolí.

Najdôležitejším opatrením je udržiavať pokožku čistú a suchú, samozrejmosťou je dostatočný prístup vzduchu. K prevencii infekcie prispieva aj pravidelné pranie odevov, uterákov a starostlivosť o obuv.

Vaše nohy

Aby ste pomohli zabrániť vzniku opakovaných plesňových infekcií, napríklad atletickej nohy a plesňovej infekcie nechtov na prstoch nôh alebo zastaviť ich šírenie, dodržiavajte opatrenia uvedené nižšie.

Topánky a ponožky

• Vyvarujte sa chodenia naboso vo verejných šatniach, sprchách a plavárňach – noste žabky alebo sandále.
  • Doma sa vyzúvajte, aby vaše nohy mohli „dýchať“.
  • Všade, kde to je možné, noste sandále.
  • Noste dobre padnúcu a pohodlnú obuv – vysoké podpätky môžu napríklad spôsobiť poškodenie prirodzeného spojenia nechta s tkanivom pod ním, takže plesne môžu vniknúť do priestoru pod nechtom.
  • Každý deň noste čisté ponožky a v teplom období a takisto po športových aktivitách ich pravidelne vymieňajte.
  • Namiesto ponožiek z umelých materiálov používajte bavlnené, hodvábne alebo vlnené ponožky.

Noha a starostlivosť o nechty

• Nepoužívajte rovnaké pomôcky na starostlivosť o zdravé a infikované nechty – zaobstarajte si dve súpravy, aby ste zabránili kontaminácii zatiaľ zdravých nechtov.
  • Starajte sa o nechty na prstoch na nohách – pravidelne si ich strihajte a udržiavajte ich čisté. Nechty je potrebné strihať alebo opilovať rovno po celej dĺžke (nie zaoblene alebo do tvaru písmena V).
  • Do salóna si prineste vlastnú súpravu na starostlivosť o nechty vrátane nožničiek, klieštikov, pilníčkov a pomôcok na holenie a vyhladzovanie.
  • Uistite sa, že pomôcky používané na starostlivosť o nechty vo vašom kozmetickom salóne sú pred ich použitím na ďalšom klientovi riadne očistené a sterilizované.

Zabránenie ďalšiemu šíreniu plesňovej infekcie

Plesňové kožné ochorenia sa ľahko prenášajú, jednoduché hygienické návyky však môžu do značnej miery zabrániť ich rozšíreniu na ďalšie časti tela a na ostatné osoby. Ak už mykotickou infekciou trpíte, odporúčame vám o tom informovať aj svojich najbližších – budú sa tak môcť lepšie chrániť pred jej prenosom. Nižšie uvádzame niektoré ďalšie opatrenia, ktoré môžete prijať:

• Po každom kontakte s infikovaným miestom alebo po aplikácii lieku si dôkladne umyte a osušte ruky.
  • Zaistite, aby nikto iný nepoužíval váš odev, obuv, uteráky či posteľnú bielizeň.
  • Nezabudnite používať iné uteráky na infikované miesta a iné na zvyšok tela.

Hygiena, ak už plesňovou infekciou trpíte

Ak máte plesňovú infekciu, postihnuté miesta sú často bolestivé a citlivé. Snažte sa udržiavať pokožku suchú a dobre vetranú. Dodržiavajte bežnú hygienu, ale s umývaním to príliš nepreháňajte – prispievalo by to k ďalšiemu dráždeniu postihnutej pokožky. Po umytí sa snažte pokožku vysušiť preklepaním – utieranie môže spôsobiť poškodenie pokožky a rozšírenie infekcie. Môžete vyskúšať antibakteriálne mydlá, pretože niekedy môžu potlačiť niektoré nežiaduce príznaky, napríklad zápach. Odporúčame vám používať odevy, ktoré sa vám neodierajú o pokožku, pretože to môže spôsobiť podráždenie citlivých miest. Používajte vzdušné materiály, najlepšie bavlnu.

Antimykotické lieky?

Ponúkame širokú škálu liekov, ktoré vám pomôžu pri liečbe plesňovej infekcie. Ak sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých typoch kožných plesňových ochorení, kliknite sem.

PRED POUŽITÍM LIEKU SI POZORNE PREČÍTAJTE PÍSOMNÚ INFORMÁCIU PRE POUŽÍVATEĽOV A PORAĎTE SA SO SVOJIM LEKÁROM ČI LEKÁRNIKOM!

Canespor krém a Canespor roztok sú voľnopredajné antimykotiká na vonkajšie použitie obsahujúce bifonazol. Odporúčaná doba liečby mykózy kože je 2–4 týždne.
Canespor sada na nechty je voľnopredajné antimykotikum na vonkajšie použitie. Základná doba liečby je 1–2 týždne.
Krém Canesten je voľnopredajné antimykotikum na vonkajšie použitie obsahujúce klotrimazol.

L.SK.MKT.CC.04.2018.0714