Prevencia plesňovej infekcie nechta

Liečba plesňovej infekcie môže byť zdĺhavý proces, pretože nechty rastú pomaly. Zlepšenie preto môžete spozorovať len vtedy, keď už začína dorastať nový necht. Nie je tiež nič vzácne, že sa infekcia nechtov vráti. Najlepším spôsobom, ako návratu plesňového ochorenia zabrániť, je starostlivo sa o svoje nohy a nechty starať a s liečbou začať okamžite, keď spozorujete prvé príznaky atletickej nohy alebo onychomykózy.

Tipy na doma:

• Vyhoďte staré topánky, platí to hlavne pre tie na cvičenie
  • Denne používajte antimykotický sprej alebo púder do topánok
  • Ak trpíte plesňovým ochorením kože na nohách, používajte antimykotické prípravky (kožná pleseň najčastejšie spôsobuje onychomykózu)
  • Nepoužívajte rovnaké pomôcky a nástroje pri starostlivosti o zdravé a infikované nechty – kúpte si dve súpravy a predchádzajte tak kontaminácii
  • Dôkladne si umyte a usušte ruky po každom kontakte s infikovanou pokožkou alebo nechtom, ako aj po aplikácii lieku
  • Starajte sa o svoje nechty na nohách – udržiavajte ich upravené a čisté. Nechty majú byť zastrihnuté alebo opílené rovno (nie oblo ani do tvaru písmena V)
  • Noste topánky, ktoré vašim nohám a prstom sedia – vysoké podpätky a topánky s úzkou špičkou môžu narušovať prirodzené spojenie medzi nechtom a tkanivom pod ním a umožniť tak vstup mykózy pod necht.
  • Uistite sa, že ostatní členovia vašej domácnosti bezodkladne liečia svoje plesňové infekcie a dodržujú podobné opatrenia.

Tipy mimo domu:

• Vyvarujte sa chôdzi naboso vo verejných priestoroch – vo verejných šatniach, sprchách a okolo bazéna noste žabky alebo sandále.
  • Na pedikúru si noste vlastné pomôcky na starostlivosť o nechty vrátane nožničiek, kliešťov, pilníkov, holiacich nástrojov a leštidiel
  • Uistite sa, že nástroje na pedikúru sú po predchádzajúcich zákazníkoch dôkladne očistené a sterilizované

Šírenie infekcie:

Plesňové ochorenie nechtov je infekčné, preto sa snažte predísť nakazeniu ďalších ľudí – s nikým sa nedeľte o svoje oblečenie, topánky, uteráky a posteľnú bielizeň. Po aplikácii lieku si vždy umyte ruky, aby ste infekciu neprenášali na ostatné časti povrchu tela.

Viete, že…

...obhrýzanie nechtov a používanie umelých nechtov môže zvýšiť riziko infekcie onychomykózy na rukách?