Prevencia atletickej nohy

Ak sa chcete atletickej nohe (a iným mykózam vrátane postihnutia nechtov) vyhnúť, existuje niekoľko tipov, ktorých sa môžete v budúcnosti držať. Pravidlom číslo jeden je udržiavať nohy v čistote a suchu.

Najdôležitejšie tipy:

• Vyvarujte sa chôdze naboso vo verejných šatniach, sprchách a bazénoch – chráňte svoje nohy napr. žabkami alebo sandálmi.
  • Nohy si vždy dôkladne vysušte, hlavne medzi prstami.
  • Denne noste čisté ponožky a meňte ich, keď je teplo alebo po športe.
  • Vyberajte si bavlnené, hodvábne alebo vlnené ponožky, nie ponožky zo syntetických materiálov.
  • Doma sa vyzúvajte a nohy nechajte „dýchať“.
  • Vždy keď to je možné, noste sandále alebo obuv z prírodných materiálov, ako sú koža alebo plátno.
  • Uteráky často perte a nepožičiavajte ich iným osobám.

Šírenie infekcie

Atletická noha je veľmi nákazlivá, preto myslite na ostatných, ak ste sa už infikovali. Ak budete svoje nohy chrániť, pomôžete tak znížiť riziko šírenia infekcie. Aj v tomto prípade urobíte najlepšie, ak sa o svoje oblečenie, topánky, uteráky a posteľnú bielizeň nebudete s nikým deliť. Nezabúdajte používať dva uteráky – jeden na nohy a druhý na zvyšok tela a po každom nanesení liekov si umyte ruky. Zabránite tým šíreniu infekcie na iné časti svojho tela. O svojom ochorení informujte aj svojich najbližších, aby nezabúdali dbať na riadnu hygienu.

Viete, že…

...mykotické infekcie patria medzi najčastejšie kožné ochorenia?