Čo je to atletická noha?

Atletická noha (odborne tinea pedis) je všeobecný názov pre infekcie kože na nohách, ktoré spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty. Dobre sa im darí v teplom a vlhkom prostredí, ako sú šatne, sprchy, obuv a ponožky, takže si spokojne žijú aj na vašich nohách, ak tam nájdu podobné podmienky. Atletická noha sa obvykle objavuje medzi prstami, môže však postihovať aj chodidlo a jeho okraje.

Plesňou infikovanú kožu môžu ďalej napádať ďalšie mikroorganizmy, napríklad baktérie, a spôsobovať ďalšie príznaky, okrem iného aj zápach nôh.

Atletická noha je infekčné ochorenie a môže sa ľahko šíriť priamym dotykom z kože na kožu alebo kontaktom s kontaminovanými povrchmi a predmetmi. Šíreniu infekcie napomáha spoločné používanie kontaminovaných predmetov, ako sú uteráky, posteľná bielizeň a odevy. Aj verejné sprchy, plavecké bazény a šatne sú miesta, kde sa dá nakaziť atletickou nohou.

Atletická noha môže ďalej infikovať aj ďalšie časti povrchu tela a spôsobovať napríklad plesňové ochorenie slabín. Kliknite sem a zistite viac o opatreniach, ktoré môžete prijať, aby ste sa pred takýmto šírením ochránili.

Poznáte ich?

Tinea (dermatofyty), Candida (kvasinky) a plesne predstavujú hlavné skupiny mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať ochorenie kože na vašich nohách.