Canespor Canesten Canesten GYN Canesten IntimGel

Vaginálne mykózy

hlavná stránka / vaginálne mykózy / príznaky

PRÍZNAKY vaginálnej mykózy

Vaginálnu mykózu je možné jednoducho rozpoznať.

Charakteristickými príznakmi kvasinkovej infekcie sú:

Dievča ležiace na posteli
  • Svrbenie pošvy
  • Pálenie pošvy
  • Gynekologický výtok - belavý alebo žltkastý výtok s drobivou konzistenciou, ktorý býva bez zápachu. Niekedy sa však objaví i zapáchajúci výtok, ktorý je cítiť po čerstvom droždí alebo po rybách
  • Podráždení či začervenanie v genitálnej oblasti

Vaginálne mykózy môžu byť sprevádzané i bolesťami v podbruší, bolesťami pri močení či pri pohlavnom styku. Vaginálna infekcia výrazne znižuje kvalitu sexuálneho života. Pálenie v pošve je veľmi nepríjemné a ženy kvôli nemu v bežnom živote pociťujú značné nepohodlie. V noci sa často zintenzívňuje pocit svrbenia v pošve, čo má negatívny vplyv na kvalitu spánku.

Vaginálna mykóza sa často objavuje práve v tehotenstve.

Mnoho žien sa sťažuje na výtok v tehotenstve, kedy sa u nich objavuje pošvová mykóza kvôli zvýšenej hladine ženského hormónu estrogénu. Pre tehotné ženy pritom vaginálna mykóza predstavuje pomerne veľké nebezpečenstvo – napr. predčasného pôrodu. Preto je preliečenie pošvovej mykózy v tehotenstve veľmi dôležité. V prvom trimestri sa vždy poraďte s lekárom. Tehotným ženám sa odporúča použiť skôr vaginálne tablety, ktoré sa zavádzajú z bezpečnostných dôvodov bez aplikátora - čistými prstami.

Aj muži môžu trpieť kvasinkovou infekciou.

U mužov kvasinkové infekcie často prebiehajú bez príznakov. V niektorých prípadoch sa ale môžu objaviť nepríjemné ťažkosti v podobe svrbenia, začervenania, bolestivých opuchov či pľuzgierikov na povrchu žaluďa a vnútornej strane predkožky. Kvasinková infekcia sa, rovnako ako u žien, môže prejavovať bolesťou či pálením pri močení. I mužom znižuje toto ochorenie kvalitu nielen sexuálneho života.

 
Bayer HealthCare

© Copyright Bayer s.r.o.