Canespor Canesten Canesten GYN Canesten IntimGel

Vaginálne mykózy

hlavná stránka / vaginálne mykózy

VAGINÁLNA MYKÓZA

Vaginálna mykóza (kvasinková infekcia) patrí medzi veľmi rozšírené gynekologické ochorenia.

Dívka sedící na vaněAspoň raz za život na ňu ochorie 75 % žien, u mnohých z nich sa navyše objavia premnožené kvasinky a baktérie v pošve opakovane. Vaginálna infekcia je teda bežné ochorenie a nie je potrebné sa zaň hanbiť. Určite nie je prejavom zlej hygieny. Ide o odpoveď organizmu na stres, psychickú záťaž, náhle zmeny klímy (napríklad na dovolenke), alebo hormonálne zmeny v tehotenstve či menopauze.

Vaginálna mykóza nie je pohlavné ochorenie, pretože sa obvykle neprenáša pohlavným stykom. Napriek tomu môžu kvasinkovou infekciou ochorieť i muži – partneri žien, ktoré pošvovou mykózou trpia alebo trpeli. Napriek tomu, že sa u mužov nemusia príznaky mykózy viditeľne prejavovať, môžu svoju partnerku opäť nakaziť. Preto je preliečenie vhodné i pre sexuálneho partnera.

Vaginálnu mykózu je možné jednoducho rozpoznať prostredníctvom typických prejavov.

Nepríjemné prejavy vaginálnej mykózy, ako sú výtok či pálenie v pošve, môžu spôsobiť, že sa necítite pohodlne alebo ste podráždená. To je úplne normálne a je dobré si o tom pohovoriť so svojim lekárom, s priateľkou alebo s partnerom. Samotná liečba kvasinkovej infekcie vaginálnymi tabletami alebo vaginálnymi krémami je veľmi jednoduchá. Je s ňou ale potrebné začať čo najskôr, aby ste sa rýchle zbavili nepríjemných sprievodných príznakov.

Bayer HealthCare

© Copyright Bayer s.r.o.