Canespor Canesten Canesten GYN Canesten IntimGel

Kožné mykózy

hlavná stránka / kožné mykózy

KOŽNÁ MYKÓZA

Chodidla na tráveMykóza je kožná infekcia spôsobená mikroskopickými hubovitými mikroorganizmami a/ alebo baktériami. Týmto pôvodcom sa najlepšie darí vo vlhkom a teplom prostredí, ako sú uzatvorené topánky, spoločné šatne a sprchy vo fitnes, bazény, alebo sauny. Kožnou mykózou sa môžete nakaziť jednoducho, predovšetkým vtedy, ak sa budete v týchto priestoroch prechádzať naboso. Kožnú mykózou ale môžete dostať i po dotyku s človekom, ktorý mykózou trpí.

Stopy chodidiel na pláži

Kožné mykózy sú ochorenia časté, nepríjemné a vyskytujú sa i u ľudí s pravidelnou a dôkladnou hygienou.

Kožnou mykózou môže ochorieť každý z nás. Kožné plesne (mykózy) patria popri zubnom kaze medzi najčastejšie ľudské ochorenia. Podľa prieskumov postihujú tieto kožné problémy až 30 % dospelej populácie, pričom približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia vôbec alebo len čiastočne.

Mykózy môžu byť spôsobené rôznymi pôvodcami.

Mykózy sú väčšinou spôsobené dermatofytmi (z 90 %), čo sú hubovité mikroorganizmy vyskytujúce sa vo vrchných vrstvách pokožky. Faktom však je, že až u 1/3 kožných plesní na chorú pokožku nasadajú sekundárne ďalšie infekcie, a to väčšinou bakteriálneho pôvodu. Medzi ďalších pôvodcov teda patria baktérie a tiež kvasinky. Títo hubovití pôvodcovia a baktérie sa na našej koži vyskytujú bežne a nemusia spôsobovať žiadne problémy. Za určitých podmienok sa však začnú neprimerane rozmnožovať a koži škodiť. Pleseň kože sa môže objaviť kdekoľvek - v medziprstových priestoroch, na slabinách, v podpazuší i vo vlasatej časti hlavy. Jednou z najčastejších kožných plesní je pleseň nôh - chodidiel, ktorá takmer vždy začína medzi prstami.

Mykózy je nutné okamžite liečiť.

Pokiaľ sa pleseň nôh nelieči, šíri sa ďalej a po určitom období dochádza i k napadnutiu nechtov. Liečba mykózy na nechtoch je potom omnoho zložitejšia a dlhodobejšia. Vyplatí sa teda začať s liečbou ihneď, ako zbadáte jej príznaky.

Bayer HealthCare

© Copyright Bayer s.r.o.